Ako si vybrať tenisovú raketu

Na základe ktorých kritérií sa máme rozhodovať?

Bez ohľadu na to, či ste skúsený turnajový hráč, alebo kupujete prvú raketu pre svojho “šampióna”, ktorý nastupuje do tenisovej prípravky, k základnému komfortu hry patrí optimálna veľkosť a dĺžka rakety, ako aj obvod (hrúbka) držadla:

Veľkosť hlavy (head size) predstavuje vypletenú plochu hlavy rakety a vyjadruje sa obyčajne v štvorcových palcoch (in2) alebo v centimetroch štvorcových (cm2).
1 in2 = 6,45 cm2

I keď neexistujú oficiálne klasifikačné štandardy, obvyklé delenie tenisových rakiet podľa veľkosti hlavy je nasledovné:

Väčšia plocha výpletu poskytuje väčšiu úderovú plochu, čo uľahčuje hru pre rekreačných hráčov, neodporúča sa však pre deti, ktoré raketa s veľkou hlavou nenúti k nacvičovaniu presného zásahu lopty stredom výpletu (resp. v optimálnom bode zásahu).


Dĺžka rakety (lenght) sa udáva v palcoch (in) alebo v centimetroch (cm).
1 in = 2,54 cm

Dĺžka rakety by mala zodpovedať výške hráča, odporúčané relácie sú nasledovné:

Ak kupujete tzv. detskú či juniorskú raketu, s dĺžkou do 26 palcov, ubudnú Vám zároveň starosti s číslom držadla, ktorého veľkosť je pri týchto raketách adekvátne prispôsobená dĺžke (obvod majú menší ako 4 palce a v Európe sú značené ako: 0, 00 a 000).


Číslo držadla (grip size) – štandardné rozpätie obvodu držadla pre dospelých sa udáva od 4 1/8 do 4 5/8 palcov.

Značenie v Európe a USA je nasledovné:

Pre komfort hry je nevyhnutné, aby držadlo rakety bolo pri úderoch uchopené pevne – ale nie kŕčovito. Ak bude držadlo príliš úzke, bude sa pri úderoch raketa v dlani pretáčať, pri neprimerane hrubom držadle bude prudký úder raketu z ruky vyrážať.

Jednoduchý “recept” na dobrý výber je chytiť raketu východným forhendovým držaním (t.j. dlaň má rovnaký sklon ako výplet rakety), pričom pri jej pevnom stisku by medzi palcom a prstami mala ostať medzera na šírku ukazováka druhej ruky (viď obrázok).

Prezieravé je vybrať si trošku užší “grip” ako v skutočnosti potrebujeme a svoje ideálne uchopenie optimalizovať pridaním vrchnej omotávky (overgrip) (viď. obrázok), ktorá zväčšuje číslo rúčky o 1/2 čísla, teda o 1/16 palca. Po opotrebovaní ju môžeme jednoducho vymeniť, čím zároveň chránime základný grip pred poškodením.